Chống sét lan truyền 2P 20kA WTH-40/C/R/2P RS485
Description
In accordance with: IEC/EN61643-11 – Class II and UL1449 Type 4 Location
Location of use: branch sub-distribution boards
Plug-in module and separate base design enables convenient maintenance.
Internal thermal disconnect devices help ensure safe or at end-of-life
| WTH-40/C/R/2P Series Technical Data | |
|---|---|
| Requirement Class to IEC/EN61643-11 | Class II |
| IEEE Category Rating | B & A |
| Nominal Discharge Current (In) | 20kA |
| Max. Discharge Current (Imax) | 40kA |
| Protection Modes | L-PE, N-PE |
| Protective Element | MOV |
| Follow Current (If) | NO |
| Response Time (tA) | <5ns |
| Leakage Current (at 75%U1mA) | <20μA |
| Thermal Protection | YES |
| Protection Rating (IP Code) | IP 20 |
| Short Circuit Current Ratings (SCCR) | 25kA rms |
| Max. Back-up Fuse (if mains >80A) | 80A gL (circuit-breaker: <40A) |
| Surge Life at 3kA (8/20μs) | >5000 events |
| Temperature Range | – 40°F to 176°F (-40°C to 80°C) |
| Relative Humidity | 0% to 95% noncondensing |
| Maximum Operating Altitude | 10,000 feet (3000m) |
| Terminal Cross Section | 35mm² (solid) / 25mm² (stranded) |
| Stripping Length Contacts | 0.6inches (15mm) |
| Terminal Screw Torque | Max. 3.5Nm |
| DIN Rail EN60715 | 35mm top-hat rail |
| Dimensions DIN 43880 | 54mm (3TE) |
| Housing Material | Thermoplastic (UL94 V-0) |
| Housing Design | Modular design |
| Net Weight Per Unit | 0.5Lb (227g) |
Model & Ordering Code
| Model | MCOV/Uc | Ordering Code | UPC/EAN Code |
| WTH-40/C/R/2P-150 RS485 | 150VAC | USR120013 | – |
| WTH-40/C/R/2P-275 RS485 | 275VAC | USR120014 | – |
| WTH-40/C/R/2P-320 RS485 | 320VAC | USR120015 | – |
| WTH-40/C/R/2P-385 RS485 | 385VAC | USR120016 | – |
| WTH-40/C/R/2P-420 RS485 | 420VAC | USR120017 | – |